Stefania Michałowska

obrazy ceramiczne | ceramika artystyczna

Stefania Michałowska

Efemerycznie wiotkie meduzy w lśniącej tafli wody; przeskalowane skrzypy; dekoracyjne osty; wielobarwnie mieniące się w świetle krotony. Mięsiste grążele; bezwstydnie różowo-jaskrawe malwy, finezyjnie skłębione grzyby i porosty. Soczyste dżungle w całej gamie ich natrętnej zieleni.

Obrazy Stefanii Michałowskiej, choć potraktowane graficznie, z wyraźnym dążeniem do syntezy, zdają się zawierać w sobie całą istotę przyrody- jej złożoność, bujną energię, gęstą kwiecistą witalność. W tych botanicznych opowieściach wybrzmiewa uważność, zachwyt i baśniowa naiwność. Dziecięca niemal fascynacja, jak w idyllicznych ogrodach Mehoffera czy tropikalnych lasach Rousseau. Precyzyjne studium natury przeprowadza artystka w myśl wschodniej wrażliwości. Czuć w przedstawieniach medytację nad każdą łodygą, płatkiem, macką i listnym nerwem. Z japońską czułością dla materii i absolutnym szacunkiem do medium, formułuje dynamiczne, ale niepozbawione wewnętrznej równowagi, układanki. W ceramicznych kompozycjach Michałowskiej kolory i linie wchodzą ze sobą w symbiotyczny dialog. Meandry konturów z fug organizują klarowność podziałów. Geometrycznej precyzji wymaga specyficzna technika. Każdy taki ceramiczny obraz składa się bowiem z precyzyjnie formowanych, unikatowych elementów, które są uprzednio indywidualnie opracowywane, pokrywane subtelnymi warstwami angoby lub farb. Nieprzypadkowa różnorodność kształtów i tekstur płytek - raz matowych, innym razem połyskujących szkliwem, sprawia, że zyskują niezwykle haptyczny charakter. Cała alchemia przedstawień Michałowskiej polega na akcie podwójnej kreacji. Żeby stworzyć mozaikę, artystka za pomocą swego doskonałego warsztatu i znajomości skomplikowanej technologii, tworzy najpierw odpowiednio zaprojektowaną, wyabstrahowaną, samodzielną płytkę ceramiczną. Element o określonym kształcie, fakturze, kolorze, na którego kształt, fakturę i kolor wpływa szereg czynników, chociażby: temperatura i czas wypału. Z takich pojedynczych kafelków powstaje później pełnoformatowy obraz.

Pedantyzm, analityczne zacięcie, dedykacja i zaangażowanie w proces zbliża postawę artystki do dawnych mistrzów-rzemieślników, w dobie reprodukcji i nadprodukcji – ujmuje tu unikalność i niepowtarzalność twórczego efektu.

Wszystkie te matematyczne komponenty nie odejmują jednak spontaniczności, ekspresji i rześkiej sile jej kompozycji. Czasem potraktowane umownie, innym razem stylizowane płynną, secesyjną linią płytki tworzą uporządkowaną, rytmiczną jakość. W tych umuzycznionych, wibrujących kontrastami obrazach-reliefach, jak w egzotycznej roślinie, zawiera się afirmacja życia.

Wystawy

radio button icon

"Ceramiczne opowieści ogrodu" Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice, 7.10-23.11.2023

radio button icon

"Z pasji do ceramiki" Galeria Fangorówka, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, 2-30.07.2023

radio button icon

“Herbarium” – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 25.02-19.03.2023

radio button icon

“Ogród wyobraźni” – Galeria BTL, Białystok, 06.05 - 15.06.2022

Inne

radio button icon

2022: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Nardowego

radio button icon

2016: I miejsce w konkursie Görlitzer ART programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

  • Konkurs grupowy dotyczył projektu artystycznych interwencji w przestrzeni publicznej Görlitz.

Edukacja

radio button icon

2015 – 2017: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

  • Wydział Ceramiki i Szkła, kierunek: Sztuka i wzornictwo ceramiki (magister)
  • Dyplom zrealizowany w Pracowni Projektowania Ceramiki w Architekturze (prof. Gabriel Palowski) i II Pracowni Ceramiki Artystycznej (prof. Grażyna Płocica)
radio button icon

2011 – 2016: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

  • Wydział Ceramiki i Szkła, kierunek: Wzornictwo, specjalizacja: Konserwacja i restauracja ceramiki i szkła (licencjat)
  • Dyplom zrealizowany w Pracowni Projektowania Witraży (dr Marta Sienkiewicz)
radio button icon

2009 – 2014: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

  • Wydział Ceramiki i Szkła, kierunek: Wzornictwo, specjalizacja: Projektowanie ceramiki (licencjat)
  • Dyplom zrealizowany w Pracowni Projektowania Ceramiki w Architekturze (prof. Gabriel Palowski) i II Pracowni Ceramiki Artystycznej (prof. Grażyna Płocica)
radio button icon

2005 – 2009: Państwowe Liceum Plastyczne im. Ericha Mendelsohna w Olsztynie

  • Dyplom technika ceramiki artystycznej i użytkowej